Dünya gözüyle görmek öpüp başına koymak deyimlerinin geçtiği bir paragraf yazınız

Konu, 'Deyimler' kısmında selim tarafından paylaşıldı.

1. selim

selim Administrator Yetkili Kişi

İnsanlar bu kelimeyi yani Dünya gözüyle görüp öpüp başına koyayım kelimesi aslında iki anlamda kullanılmıştır. İnsanlar birilerine hasret kaldığında veya hasta olduğunda birilerine özlem duydukları için onları ben şunu bir kere olsun Dünya gözüyle göreyim diye söylenir yani o kişiye olan özlemden dolayı söylenen bir sözdür. Öpüp başına koymak ise bir akrabası kızı veya oğlunun hanımı hamile olan biri için konuşmak gerekirse onun doğacak oğlunu veya kızını öpmek koklamak amacıyla söylenen bir sözdür. Tam anlamı ile baktığımızda ise Dünya gözü ile görüp öpüp başına koymağın anlamı doğacak olan bir bebek için kullanılmış bir kelime anlamına gelmektedir. Ayrıca yaşlı insanlar bu kelimeleri daha sık kullanır ve onlara gereken ilgi ve alaka göstermemiz gerekmektedir. Annem ile geçen gün oturup dertleştiğimizde bana beni çok sevdiğini ve benden bir parça olacak olan bebeğimi Dünya gözü ile görüp onu öpüp koklamayı bana Allah nasip etsin diye söyledi.

Yüklüyor...