İnsanın sahip olduğu temel hak ve özgürlükler nelerdir?

Konu, 'Eğitim' kısmında selim tarafından paylaşıldı.

1. selim

selim Administrator Yetkili Kişi

Bu haklar insanın doğuştan sahip olduğu, insanın insanca yaşayabilmesi için gerekli olan haklardır. Bu haklar başlıca şöyledir: Yaşama hakkı; en temel haktır her insanın nefes alıp verme hakkıdır. Bu hak hiçbir şekilde sınırlandırılamaz kısıtlanamaz. Kişi dokunulmazlığı hakkı; kişi hem beden hem de ruh bütünlüğünü korumaya yönelik bir haktır. Sağlık hakkı; herkes sağlıklı bir çevrede yaşama ve sağlığını koruyacak tedbirler alma hakkına sahiptir. Eğitim hakkı; herkes eğitim ve öğretim hakkına sahiptir. Dilekçe hakkı; herkes şikâyetlerini ve isteklerini yetkili makamlara ve TBMM2ye iletme hakkına sahiptir. Özel yaşamın gizliliği hakkı; herkes özel yaşamına ve aile hayatına saygı gösterilmesini isteme hakkına sahiptir. Kanunla belirlenen özel durumlar dışında hiç kimsenin üzeri ve özel eşyaları aranmaz, haberleşme araçları dinlenmez. Konut dokunulmazlığı; hiç kimsenin konutuna izinsiz girilmez. Seçme ve seçilme hakkı; herkes ülke yönetimine katılmak için seçme ve seçilme hakkına sahiptir. Ülkemizde bu belirlenmiş temel hak ve özgürlükler anayasa ve yasalarla koruma altına alınmıştır. Bazı durumlarda ise devlet bu hakları kısıtlamaya gidebilir.

Yüklüyor...