İnsanlarda yaygın olarak görülen genetik hastalıklar nelerdir?

Konu, 'Eğitim' kısmında selim tarafından paylaşıldı.

 1. selim

  selim Administrator Yetkili Kişi

  Sağlık insan hayatında en büyük nimetlerden bir tanesidir. Bu nimetin değerini erkenden yani hastalıklar gelmeden bilmek ve korumak gerekir. İnsanlarda yaygın olarak görülen genetik hastalıklar aşağıdaki gibidir. Görülen Genetik Hastalıklar şunlardır;

  * Renk körlüğü: Kırmızı, yeşil ve mavi rengi birbirinden ayıramamaya neden olan genetik bir hastalıktır.

  * Akdeniz ateşi: Zaman zaman tekrarlayan karın ağrısı, göğüs ağrısı ve eklem ağrısına neden olan genetik bir hastalıktır.

  * Orak hücreli anemi: Vücuda oksijen taşıyan yuvarlak yapılı kırmızı kan hücrelerinin, şekil değiştirerek orak(hilal ay gibi) biçimi almasına neden olan genetik bir hastalıktır.

  * Hemofili: Kanın pıhtılaşmasını önleyen genetik bir hastalıktır. Bu hastalar kanamaya neden olacak biçimde yaralandığında, kanama hiç durmaz veya çok uzun sürede durur.

  * Down sendromu: İnsanın 21.kromozom çiftinde fazladan bir kromozom bulunması sonucunda ortaya çıkan genetik bir hastalıktır.

  * Kanser: Kontrolsüz hücre çoğalmasıyla oluşan, hem genetik, hem de çevresel faktörlere bağlı olarak gelişebilen en yaygın hastalıklardan biridir.

  * Kistik fibrozis: Akciğer, pankreas, bağırsak, ter bezleri ve dış salgı bezlerinde görülen genetik bir hastalıktır. * Yapışık kılak memesi: Yapışık kulak memesi aile genlerinden, çocuklara geçen genetik bir hastalıktır.

  * Astım: Zaman zaman soluk alıp-vermede zorluk oluşturan bir hastalıktır.

  * Kan hastalıkları: Kaslarda görülen çeşitli genetik hastalıklardır.

  * Kalp ve damar hastalıkları: Kalp ve damar sisteminde oluşan çeşitli genetik hastalıklardır.

  * Kemik erimesi: Vücudun iskeletini oluşturan kemiklerin erimesine neden olan çeşitli genetik hastalıklardır.
   
Yüklüyor...