Peygamberimizin kur'an-ı kerim’i açıklayan sözlerine örnekler

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında selim tarafından paylaşıldı.

 1. selim

  selim Administrator Yetkili Kişi

  Peygamber efendimiz Kur’an-ı Kerim’i hayatına yansıtarak onu bir yaşayış biçimi ile biz insanlar ile bütünleşmesini sağlamıştır. Açıklayıcı sözleri hayatımızın her safhasında görmemiz mümkündür. Örneğin Cuma namazında Allah’ın kelamı söylenirken kimsenin konuşmaması ve onu dinlemesi bir ibadettir. Peygamber efendimiz haklı ile haksızı ayırmada örnekleri şöyle ki; boynuzsuz koyun boynuzlu koyundan hakkını alacaktır buyurmuştur. Haksızlığı hiçbir şekilde ve şartlarda yapmamamız gerektiğini anlatmıştır.

  Örneğin, “…Sabahın beyaz ipliği (aydınlığı) siyah ipliğinden (karanlığından) ayırt edilinceye kadar yiyin, için…” (26) ayeti indirildiği zaman Müslümanlar, beyaz ipliğin siyah iplikten ayırt edilmesinden ne kastedildiğini tam olarak anlayamamışlardı.

  Peygamberimiz onlara şu açıklamayı yapmıştır: “Onun biri (siyah iplik) gecenin karanlığı, diğeri (beyaz iplik) de gündüzün beyazlığıdır.”(27)

  Peygamberimiz (S.A.V), “İnanıp da imanlarına herhangi bir haksızlık bulaştırmayanlar var ya, işte güven onlarındır ve onlar doğru yolu bulanlardır.”(28 )ayetindeki“ haksızlık (zulüm)”kelimesiyle neyin anlatıldığını şu şekilde açıklamıştır:

  –Ayetteki “haksızlık (zulüm) ”kelimesinden kastedilen, insanın kendisine veya başkasına yaptığı haksızlık değildir. (Bundan maksat) şirktir. Siz, Lokman’ın oğluna söylediği, “Yavrucuğum! Allah’a ortak koşma. Doğrusu şirk, büyük bir zulümdür…” (29) sözünü işitmediniz mi?(30)
   
Yüklüyor...